• Publicistklubben

Nya styrelsen PK Södra

Här är namnen i nya styrelsen PK Södra

Ordförande
Teresa Lindstedt
Tel: 070-628 97 98
teresa.lindstedt@gmail.com

Sekreterare
Åke Pettersson, ake.pettersson@comhem.se

Kassör
Ulf Svenning, ulf.svenning@kristianstadsbladet.se

Klubbmästare
Pia Lobell, pia.lobell@skd.se

Kommunikationsansvariga
Karin Salmson, karin@olika.nu
Birgitta Piper, birgitta.piper@gmail.com
Karin Arbsjö, karin.arbsjo@gmail.com

Medlemsansvarig
Karen Söderberg, karen.x.soderberg@gmail.com

Webbutsändningar
Erik Tjernströmerik@agnesfilm.se

 

 

 

Publicistklubben Södra finns också som sida på Facebook.com/pk.sodra.

Mer från PK Södra
Familjetidningarnas framtid + samtal med Hamza Yalcin

Välkomna till PK-debatt! Tisdagen den 14 november kl. 17:30, Östergatan 20, Aller Media i Malmö. FAMILJETIDNINGARNAS FRAMTID De finns hos tandläkaren, frisören eller i barndomshemmet – många har relationer till de… Läs mer

Pressetisk diskussion om Kim Wall och Peter Madsen #pksödra

Under torsdagskvällen den 4 oktober hölls en pressetisk diskussion på om svenska och danska mediers rapportering kring fallet rörande journalisten Kim Wall och uppfinnaren Peter Madsen. I panelen: Ekstra Bladets… Läs mer

När en journalist blir storyn – om bevakningen kring Kim Wall och Peter Madsen

”När en journalist blir storyn – hur har medierna hanterat fallet med Kim Wall och Peter Madsen?” Rapporteringen kring frilansjournalisten Kim Walls död har varit höstens stora sydsvenska mediehändelse. Avslöjandena… Läs mer

PK Södra + The Conference = sant

Rapport-aganda: När politisk aktivism och journalism blandas i en krigszon PK Södra inleder höstens program tillsammans med The Conference i Malmö, som en del av den officiella sidosektionen ”The Side… Läs mer

Läs mer om:

Om Publicistklubben

PK:s viktigaste uppgifter är två: Att slå vakt om tryck- och yttrandefriheten och att främja debatt. Båda är lika viktiga. Du behöver PK, eftersom du och tusentals PK-medlemmar i hela landet skapar en konkret arena för det offentliga samtalet i Sverige. PK är en av de viktigaste platserna för det publicistiska samtalet.

Läs mer om oss

Bli medlem

Publicistklubben har nyligen fördelat drygt två miljoner kronor i stipendier. Vill du i framtiden vara med och dela på dessa behöver du vara medlem.

Bli medlem