• Publicistklubben

PK Västra: Nytt datum för årsmöte 2020: 2/9

Nytt datum för PK Västras årsmöte, som har flyttats till hösten på grund av corona, är onsdagen 2 september 2020, på Göteborgs Litteraturhus.

Den nuvarande styrelsen sitter som interimsstyrelse fram tills dess.

Verksamhetsåret 2019/2020 var till största delen ett fint år, med många välbesökta kvällar. PK Västra fanns kvar i trakterna kring Järntorget, men på Göteborgs Litteraturhus och Folkteaterns restaurang Folk.

Den sista medlemskvällen innan viruset tvingade oss att ställa in blev debatten om swishjournalistik på Folk den 2 mars. Där deltog Dokus Sofie Löwenmark och frilansjournalisten Ola Sandstig samt moderatorn Kristina Hedberg.

Sedan dess har debattkvällarna satts på paus i PK Västra. Men styrelsemöten har vi löpande, om än digitalt. Vi väljer in medlemmar kontinuerligt: totalt välkomnade vi 43 nya publicister under verksamhetsåret.

På senaste styrelsemötet beslutade vi att testa med en digital medlemskväll 4 maj (mer info om den kommer snart), samt att dela ut ett antal extra stipendier under våren. Vårens kommande PK Västra-stipendier är inte kopplade till höstens stipendier som administreras av Hiertanämnden, utan kommer från PK Västras egna lokala fonder. Mer info om hur man söker kommer i mejl till PK Västramedlemmarna.

Trots att vi inte kan hålla årsmötet under april månad, som vi brukar, har vi gjort färdigt ekonomiredovisningar och verksamhetsberättelse. Redovisningarna är godkända av föreningens revisor och finns bifogade här. PK Västra förvaltar Pressmännens understöds- och stipendiekassa samt två externa fonder, Steen Priwins minnesfond och Fredbergska minnesfonden.

Att inte hålla årsmöte senast 30 april innebär att bryta mot stadgarna. Men under rådande omständigheter är det det minst dåliga valet. I sina allmänna råd från 1 april skriver Folkhälsomyndigheten ”Ideella föreningar bör om möjligt skjuta upp årsmöten och liknande”.
Tills vidare jobbar vi med en interrimsbudget, som också bifogas här.

Medlemsantalet i PK Västra är 564 (mars 2020).

Stort tack, alla medlemmar som kommit med goda idéer och bidragit till PK Västras arbete!

Styrelsen under året: Lasse Edfast, Sandra Foresti, Hanna Grahn, Victoria Greve, Mattias Hagberg, Linda Karlsson, Jazz Munteanu, Bo Sjökvist, Ellinor Svensson, Maria Domellöf-Wik (vice ordförande och kassaförvaltare), Petter Trens (adjungerad)

Lena Kvist (ordförande)

Mer från PK Västra
PK Västra LIVE ikväll 1/6: Hejaklack eller alarmister – hur bra bevakar vi corona?

PK sänder live från Göteborgs Litteraturhus klockan 18-19 på måndag 1/6. OBS! Utan publik på plats. Vågar vi vara kritiska mot Tegnell & co? Hur bra är vi journalister egentligen på… Läs mer

PK Västra: Sök stipendium ur vår tillfälliga kriskassa

Covid-19-pandemin slår hårt mot publicistklubbens medlemmar, speciellt frilansjournalisterna. Förlorade uppdrag leder till en akut ekonomisk situation för många. Därför har Publicistklubben Västra beslutat att dela ut tio extrastipendier på 5… Läs mer

Se PK Västra LIVE: Mediekris i coronas spår

Vad vill frilansarna ha från sina uppdragsgivare? ”Ett livstecken. Vi frilansare finns.”, sa kulturskribenten Bella Stenberg och fotografen Ola Kjelbye i kvällens samtal om frilanskrisen. De efterlyste också bättre stöd… Läs mer

2000 namnunderskrifter överlämnas till Kina – idag kräver vi #FreeGuiMinhai

Över 2000 har skrivit på det öppna brevet till Kina att släppa svenske förläggaren Gui Minhai fri. Idag klockan 12 överlämnades underskrifterna vid en ceremoni utanför ambassaden. Samtidigt inleddes Publicistklubbens… Läs mer

Läs mer om:

Om Publicistklubben

PK:s viktigaste uppgifter är två: Att slå vakt om tryck- och yttrandefriheten och att främja debatt. Båda är lika viktiga. Du behöver PK, eftersom du och tusentals PK-medlemmar i hela landet skapar en konkret arena för det offentliga samtalet i Sverige. PK är en av de viktigaste platserna för det publicistiska samtalet.

Läs mer om oss

Bli medlem

Publicistklubben har nyligen fördelat drygt två miljoner kronor i stipendier. Vill du i framtiden vara med och dela på dessa behöver du vara medlem.

Bli medlem