• Publicistklubben

PK Stockholm: Vad händer med debattsidorna?

Anna Ankas julafton – Vad händer med debattsidorna? Och varför är det en sådan galen efterfrågan på åsikter – särskilt galna åsikter? Välkommen till debattkväll måndagen den 12 oktober kl 19.30.  I panelen Karin Eder Ekman, Viggo Cavling, Roland Poirier Martinsson, Niklas Ekdal och Belinda Olsson.

Kl 19.30
Fotboll och fosterland – DN-journalisten Johan Esk frågas ut av Lena Andersson och Ulrika Knutson om hur medier hanterar kval, glädje eller landssorg.

I panelen kl 20.00 – Debatt: Vad händer med debattsidorna?

Viggo Cavling, chefredaktör, Resumé, som hävdar att debattnivån närmar sig botten.
Karin Eder Ekman, planeringschef på Newsmill, som publicerade höstens mest uppmärksammade inlägg.
Niklas Ekdal, kolumnist, som tidigare basade över Sveriges mäktigaste debattsida.
Roland Poirier Martinsson, mediechef på Timbro, som kom hem till ett nytt debattklimat efter sju år i USA.
Belinda Olsson, programledare för SVT:s Debatt, som vill se större bredd i studion.

Samtalsledare: Ulrika Knutson, PK-ordförande

Café Panorama, plan 5 i Kulturhuset vid Sergels Torg. Dörrarna öppnas kl 18.00.
Ingång från huvudentrén vid gatuplanet. Rulltrappa upp till plan 5.

Kvällens meny: Laxfilé med romsås, potatis. Vegetariskt alternativ: Ratatouille med pasta.
Mat med glas vin 130, glas vin 40, starköl 45. Bordsbeställning enbart till PK:s kansli
tel 08-556 061 49 (kl 08.30-12.00). Bokningar kan inte göras via PK:s telefonsvarare.

OBS! Vi har under det senaste året haft fullsatt vid flera debattillfällen. Vi vädjar därför till alla våra medlemmar att vara ute i god tid.
Gäster som bokat bord ska vara på plats senast kl 19.00.

Varmt välkomna
Styrelsen

Nästa debatt: Måndagen den 9 november kl 20.00.

Debatten livesänds här på www.publicistklubben.se. Där kan du också följa samtal och panel i efterhand.

Mer från PK Stockholm
Flytt till Kulturhuset och varumärkesskydd – Medlemsnytt Publicistklubben

23/9 Medlemsnytt Publicistklubben Publicistklubben flyttar tillbaka till KulturhusetKulturhuset är nu färdigrenoverat. Det innebär att Publicistklubben lämnar Södra Teatern och flyttar tillbaka till Sergels Torg.Med start nästa debatt, 12 oktober, kommer… Läs mer

Kallelse: Publicistklubbens årsmöte 7/9 på Södra Teatern

Publicistklubbens uppskjutna årsmöte hålls 7 september kl 17.00, med ett maximalt deltagarantal av 50 personer på plats och övriga deltagare via länk. Se nedan för instruktioner kring deltagande. Publicistklubben Stockholm… Läs mer

2000 namnunderskrifter överlämnas till Kina – idag kräver vi #FreeGuiMinhai

Över 2000 har skrivit på det öppna brevet till Kina att släppa svenske förläggaren Gui Minhai fri. Idag klockan 12 överlämnades underskrifterna vid en ceremoni utanför ambassaden. Samtidigt inleddes Publicistklubbens… Läs mer

Tekniskt fel – hela sändningen läggs ut i efterhand

Vid måndagens livesända PK-debatt med rubriken Korrarna och Corona inträffade ett sändningsavbrott efter cirka 45 minuter. Tyvärr gick det inte att få upp sändningen igen. Debatten spelades dock in, och… Läs mer

Läs mer om:

Om Publicistklubben

PK:s viktigaste uppgifter är två: Att slå vakt om tryck- och yttrandefriheten och att främja debatt. Båda är lika viktiga. Du behöver PK, eftersom du och tusentals PK-medlemmar i hela landet skapar en konkret arena för det offentliga samtalet i Sverige. PK är en av de viktigaste platserna för det publicistiska samtalet.

Läs mer om oss

Bli medlem

Publicistklubben har nyligen fördelat drygt två miljoner kronor i stipendier. Vill du i framtiden vara med och dela på dessa behöver du vara medlem.

Bli medlem