• Publicistklubben

Nya styrelsen PK Södra

Här är namnen i nya styrelsen PK Södra

Ordförande
Teresa Lindstedt
Tel: 070-628 97 98
teresa.lindstedt@gmail.com

Sekreterare
Åke Pettersson, ake.pettersson@comhem.se

Kassör
Ulf Svenning, ulf.svenning@kristianstadsbladet.se

Klubbmästare
Pia Lobell, pia.lobell@skd.se

Kommunikationsansvariga
Karin Salmson, karin@olika.nu
Birgitta Piper, birgitta.piper@gmail.com
Karin Arbsjö, karin.arbsjo@gmail.com

Medlemsansvarig
Karen Söderberg, karen.x.soderberg@gmail.com

Webbutsändningar
Erik Tjernströmerik@agnesfilm.se

 

 

 

Publicistklubben Södra finns också som sida på Facebook.com/pk.sodra.

Mer från PK Södra
PK Södra 20/10 – på Tivoli i Helsingborg

NÄR: Onsdag 20/10 klockan 18.00 VAR: Tivoli, Helsingborg Äntligen! Nu är det dags igen för AW med PK Södra – och den här gången är vi på Tivoli i Helsingborg! … Läs mer

PK Debatt 4/10: När journalisten blir influencer

Se senaste debatten här. Läs mer

Niklas Orrenius om Lars Vilks

Söndagen 3/10 avled konstnären Lars Vilks i samband med en trafikolycka. Publicistklubbens ordförande Robert Aschberg intervjuade journalisten och författaren Niklas Orrenius om Lars Vilks eftermäle och betydelse för debatten om… Läs mer

DEBATT: När journalisten blir influencer

NÄR PUBLICISTEN BLIR INFLUENCER PK-Debatt 4 oktober, kl 18.30 Hur värnar enskilda reportrar och medieföretag trovärdighet och oberoende? Vad kan man göra och vad kan man inte göra som journalist?… Läs mer

Läs mer om:

Om Publicistklubben

PK:s viktigaste uppgifter är två: Att slå vakt om tryck- och yttrandefriheten och att främja debatt. Båda är lika viktiga. Du behöver PK, eftersom du och tusentals PK-medlemmar i hela landet skapar en konkret arena för det offentliga samtalet i Sverige. PK är en av de viktigaste platserna för det publicistiska samtalet.

Läs mer om oss

Bli medlem

Publicistklubben har nyligen fördelat drygt två miljoner kronor i stipendier. Vill du i framtiden vara med och dela på dessa behöver du vara medlem.

Bli medlem