• Publicistklubben

Se #pkdebatt – om debatten om debatten om debatten….

 

Välkommen till pk-debatt om debatten om debatten om debatten om nazisterna på bokmässan, samt även om USA-valet!

En programdirektör som tar offentligt avstånd från ett inslag av sin egen nyhetsredaktion. Ett ledande nyhetsprogram som flera gånger ordnar debatter om sin egen ”debatt”. En Sverigedemokrat som säger saker i samma nyhetsprogram som programledaren dagen därpå tar avstånd ifrån.

Vad händer på Aktuellt – och SVT – efter den kritiserade bevakningen av tidningen Nya Tider och SD?

SVT ska enligt demokratiparagrafen i Radio- och TV-lagen försvara principen om alla människors lika värde.

 • Hur påverkar det bevakningen av aktörer som kan ha en agenda som är i strid med det?
 • Vilka ska få medverka i direktsändning?
 • Vad kan passera utan att programledaren måste ta avstånd?
 • Är debatter bästa sättet att fördjupa problematiska frågor?
 • Och vad var det egentligen som hände efter Aktuellts omdiskuterade inslag med högerextrema Nya Tiders chefredaktör?

Välkommen till pk-debatt den 10 oktober om en redaktionell strid, med flera principiellt intressanta inslag.

På plats för att debattera är bland andra:

 • Ulf Johansson, ansvarig utgivare för Aktuellt
 • Janne Josefsson, SVT Uppdrag Granskning
 • Åsa Linderborg, kulturchef Aftonbladet
 • Mikael Olsson Al Safandi, fd programdirektör SVT

Panelens sammansättning kan förändras. Övriga deltagare kan tillkomma

Medierna och Trump – en hatkärlek som banar väg till Vita huset?

Striden om presidentposten i USA, och framförallt Donald Trumps olika utspel, väcker flera svåra publicistiska frågor.

 • Hur ska medierna förhålla sig sanningar om den offentliga lögnen?
 • Kommer vi att få se liknande fenomen i Sverige?
 • Och vad är egentligen lögn och sanning? Hur ska populistiska utspel bevakas?
 • Kan svenska nyhetsmedier verkligen förhålla sig neutrala i valet mellan Trump och Clinton?
 • Finns det risk för överdos av rapportering från just valet i USA?

Detta är några frågor som diskuteras med:

 • Ginna Lindberg, utrikeschef Ekot och
 • Elinor Falkman, retorikexpert från Uppsala universitet

Program för kvällen:

18.30. USA-bevakningen
19.00. Debatten om debatten om debatten på SVT.

Debattkvällen beräknas sluta cirka 20.00.

Plats: Café Panorama, på plan 5, Kulturhuset, Sergels torg.

Kvällens meny: Lammgryta med ris. Vegetariskt alternativ kommer som vanligt att finnas.
Mat och vin/öl 150 kr. Enbart mat 100 kr.

Debatten går även att se här på vår webbsida publicistklubben.se, direkt och i efterhand.
Kommentera på: #pkdebatt

PK-HÖSTEN

Notera redan nu datum för några av höstens pk-debatter och arrangemang.

#pkdebatt: Måndag 14 november.

#pkfest: På kvällen måndagen den 19 december ordnar vi en stor tryckfrihetsfest, exklusivt för Publicistklubbens medlemmar, med middag, mingel och en specialskriven teaterpjäs. Plats: Kulturhuset i Stockholm.

Under hösten och våren kan vi också komma att ordna andra arrangemang för våra medlemmar. Det kan vara filmvisningar, mingel och seminarier i aktuella publicistiska frågor. Inbjudningar till dessa kommer att dyka upp allt eftersom. Så missa inte att förnya ditt medlemskap, som för övrigt ger möjlighet att söka våra stipendier.
Välkomna

Björn Häger, ordförande Clas Barkman, programsekreterare

Mer från Debatt
Kallelse: Publicistklubbens årsmöte 7/9 på Södra Teatern

Publicistklubbens uppskjutna årsmöte hålls 7 september kl 17.00, med ett maximalt deltagarantal av 50 personer på plats och övriga deltagare via länk. Se nedan för instruktioner kring deltagande. Publicistklubben Stockholm… Läs mer

Tekniskt fel – hela sändningen läggs ut i efterhand

Vid måndagens livesända PK-debatt med rubriken Korrarna och Corona inträffade ett sändningsavbrott efter cirka 45 minuter. Tyvärr gick det inte att få upp sändningen igen. Debatten spelades dock in, och… Läs mer

LIVE PK-Debatt: Korrarna om Corona

När andra länder stänger gränser och klappar igen skolor, restauranger och butiker så väljer Sverige att hålla stora delar av samhället öppet. Internationella medier rapporterar både kritiskt och imponerat om den… Läs mer

PK-debatt: Så sköter medierna klimatbevakningen

Het aktivism eller sval granskning? PK tar tempen på klimatjournalistiken Debatt med Björn Wiman, kulturchef DN, Erika Bjerström, Klimatkorrespondent SVT, Matilda Nyberg, Expressens klimatredaktion. Samtalet leds av Mats J Larsson,… Läs mer

Läs mer om:

Om Publicistklubben

PK:s viktigaste uppgifter är två: Att slå vakt om tryck- och yttrandefriheten och att främja debatt. Båda är lika viktiga. Du behöver PK, eftersom du och tusentals PK-medlemmar i hela landet skapar en konkret arena för det offentliga samtalet i Sverige. PK är en av de viktigaste platserna för det publicistiska samtalet.

Läs mer om oss

Bli medlem

Publicistklubben har nyligen fördelat drygt två miljoner kronor i stipendier. Vill du i framtiden vara med och dela på dessa behöver du vara medlem.

Bli medlem