• Publicistklubben

Anna Hedenmo ny ordförande för Publicistklubben

Anna Hedenmo valdes måndagen den 24 april 2017 till ny ordförande i Publicistklubben efter Björn Häger som slutar.

– Jag är mycket smickrad och hedrad över att nomineras till ordförande för Publicistklubben. I en tid då media och journalister allt oftare ifrågasätts, känns Publicistklubben viktigare än på länge. Jag vill inspirera till modigare journalistik och till en mediedebatt med god ton och högt i tak, alltid med det fria ordet i centrum, säger Anna Hedenmo.

Anna Hedenmo är programledare på SVT. Där leder hon Agenda, Min Sanning och Aktuellt.

Björn Häger slutar efter tre år som ordförande och fem år i styrelsen.

– Det har varit fantastiska år. Framförallt har det varit spännande att få vara en del av det publicistiska samtalet i en tid då journalistik och mediefrågor kommit extra mycket i blickfånget. Vi är i en tid då det ständigt händer något som ställer gamla sanningar på ända och skapar debatt. Och där har Publicistklubben en viktig roll, säger Björn Häger. 

– Styrelsen har jobbat hårt för att öka klubbens synlighet och aktivitet. Och det känns bra att vi lyckas vända trenden och nu kan se att antalet medlemmar ökar, fortsätter han. 

Fichtelius tar över Hiertanämnden 

Även Hiertanämnden, som ansvarar för att dela ut PK:s årliga stipendier, får ny ordförande. Erik Fichtelius blir ny ordförande i nämnden efter Lars Ryding.

 STYRELSEN FÖR PUBLICISTKLUBBEN 2017

 • Ordförande: Anna Hedenmo, SVT (nyval)
 • Programsekreterare och vice ordförande: Karin Hübinette, SVT (nyval)
 • Biträdande programsekreterare: Ida Ölmedal, Expressen
 • Biträdande programsekreterare: Magnus Westberg, SR (nyval)
 • Webbredaktör: Martin Schori, Aftonbladet
 • Sekreterare: Anders Q Björkman, SvD
 • Fondförvaltare: Clas Barkman, frilans
 • Klubbmästare: Mats J Larsson, DN (nyval)
 • Skattmästare: Susanna Skarrie, Hem&Hyra (nyval)
 • Ledamot: Negra Efendic, SvD
 • Ledamot: Nils Funcke, frilans

REVISORER

 • Karin Arnell, frilans
 • Agnetha Jönsson, Aktiespararna
 • Revisorssuppleant: Thomas Michélsen, frilans
 •  

HIERTANÄMNDEN

 • Ordförande Erik Fichtelius, frilans (nyval)
 • Nivette Dawod, Aftonbladet
 • Mikael Bondesson, DN
 • Johan Anderberg, Fokus
 • Nina Solomin, UNT (nyval)
 • Elle-Kari Höjeberg, SR (nyval)
 • Bengt Rolfer, frilans (nyval)
 • Susanna Baltscheffsky, SR (nyval)

I valnämnden ingår:

 • Karin Olsson, Expressen. karin.olsson@expressen.se
 • Kerstin Brunnberg
 • Olle Zachrison, Sveriges Radio
 • Karin Eriksson, DN
 • Karsten Thurfjell, Sveriges Radio

Den nya styrelsen valdes in vid årsmötet som hölls i Kulturhuset, Stockholm kl 17.45 måndag 24 april, i anslutning till den kvällens pk-debatt. Mer information inför årsmötet finns på publicistklubben.se

Kontakt

Anna Hedenmo, nås via SVT.

Björn Häger, bjorn.hager@gmail.com eller 0730-56 71 11

Mer från Om publicistklubben.se
Nya styrelsemedlemmar i Publicistklubben 2021/22

Fyra nya styrelsemedlemmar valdes in vid Publicistklubbens årsmöte. Mötet hölls på grund av coronarestriktioner helt digitalt. Lena Mellin, Aftonbladet, var årsmötesordförande. Ett 20-tal medlemmar deltog i mötet, som följdes av… Läs mer

Kallelse: Publicistklubbens årsmöte 7/9 på Södra Teatern

Publicistklubbens uppskjutna årsmöte hålls 7 september kl 17.00, med ett maximalt deltagarantal av 50 personer på plats och övriga deltagare via länk. Se nedan för instruktioner kring deltagande. Publicistklubben Stockholm… Läs mer

Publicistklubbens bokslut för 2017

2017 var ett händelserikt år för Publicistklubben. Här kan du ladda ner vårt bokslut. Arsbokslut2017 Revisionsberättelse: Revisionsberattelse2017 Här kan du läsa PK:s verksamhetsberättelse för 2017. Läs mer

Sök PK:s stipendier – vi delar ut 1,5 miljoner

Nu kan du som medlem söka Publicistklubbens stipendier! Totalt delar vi ut 1,5 miljoner kronor till främst Publicistklubbens medlemmar. Tre fonder är öppna för publicister utanför PK. Lämna din ansökan via den… Läs mer

Läs mer om:

Om Publicistklubben

PK:s viktigaste uppgifter är två: Att slå vakt om tryck- och yttrandefriheten och att främja debatt. Båda är lika viktiga. Du behöver PK, eftersom du och tusentals PK-medlemmar i hela landet skapar en konkret arena för det offentliga samtalet i Sverige. PK är en av de viktigaste platserna för det publicistiska samtalet.

Läs mer om oss

Bli medlem

Publicistklubben har nyligen fördelat drygt två miljoner kronor i stipendier. Vill du i framtiden vara med och dela på dessa behöver du vara medlem.

Bli medlem