• Publicistklubben

Norra Norrlandskretsen

Norra Norrlandskretsen

Ordförande

Marit Israelsson, marit.israelsson@gmail.com

Kassör

Lars Böhlin, lars.bohlin@vk.se

Ledamöter

Johan Wiechel, johan.wiechel@gmail.com

Magdalena Martinsson, magdalena.martinsson@sverigesradio.se

Anne Pettersson, anne.pettersson@folkbladet.nu

Elin Turborn, elin.turborn@vk.se

Jessica Rosengren, jessica.rosengren@nsd.se

Om Publicistklubben

PK:s viktigaste uppgifter är två: Att slå vakt om tryck- och yttrandefriheten och att främja debatt. Båda är lika viktiga. Du behöver PK, eftersom du och tusentals PK-medlemmar i hela landet skapar en konkret arena för det offentliga samtalet i Sverige. PK är en av de viktigaste platserna för det publicistiska samtalet.

Läs mer om oss

Bli medlem

Publicistklubben har nyligen fördelat drygt två miljoner kronor i stipendier. Vill du i framtiden vara med och dela på dessa behöver du vara medlem.

Bli medlem