• Publicistklubben

Östra kretsen

Interimstyrelse i Publicistklubbens östra krets fram till årsmötet 2020

Ordförande
Sofie Lycksell
sofie.lycksell@sverigesradio.se
070–828 05 03

Sekreterare
Jakob Kindesjö
jakob.kindesjo@hemhyra.se
070–204 54 48

Kassör
Patricia Svensson
patricia.svensson@jonkopingsposten.se

Övriga ledamöter:

Anna-Karin Thorstensson
anna-karin.thorstensson@svt.se
070–828 00 58

Jenny Eriksen
jenny.eriksen@corren.se

Marie Kerrolf
marie.kerrolf@vt.se

Nick Näslund
nick.naslund@sverigesradio.se

Fredrik Nygren
fredrik.nygren@nt.se

Representant Hiertanämnden:

Annika Ekstedt
annika.ekstedt@corren.se

Om Publicistklubben

PK:s viktigaste uppgifter är två: Att slå vakt om tryck- och yttrandefriheten och att främja debatt. Båda är lika viktiga. Du behöver PK, eftersom du och tusentals PK-medlemmar i hela landet skapar en konkret arena för det offentliga samtalet i Sverige. PK är en av de viktigaste platserna för det publicistiska samtalet.

Läs mer om oss

Bli medlem

Publicistklubben har nyligen fördelat drygt två miljoner kronor i stipendier. Vill du i framtiden vara med och dela på dessa behöver du vara medlem.

Bli medlem