• Publicistklubben

Östra kretsen

Styrelsen i Publicistklubbens östra krets

Sofie Lycksell, ordförande

sofie.lycksell@sverigesradio.se

070-828 05 03

 

Jakob Kindesjö, sekreterare

jakob.k@me.som

070-2045448

 

Patricia Svensson, kassör
patricia.svensson@jonkopingsposten.se

 

Övriga ledamöter:

Anna-Karin Thorstensson
anna-karin.thorstensson@svt.se
0708-28 00 58

Jenny Eriksen

jenny.eriksen@corren.se

Petter Ahnoff

petter.ahnoff@sverigesradio.se

 

Marianne Odelius, suppleant
marianne.odelius@gmail.com

Representant Hiertanämnden:

Annika Ekstedt
annika.ekstedt@corren.se

Om Publicistklubben

PK:s viktigaste uppgifter är två: Att slå vakt om tryck- och yttrandefriheten och att främja debatt. Båda är lika viktiga. Du behöver PK, eftersom du och tusentals PK-medlemmar i hela landet skapar en konkret arena för det offentliga samtalet i Sverige. PK är en av de viktigaste platserna för det publicistiska samtalet.

Läs mer om oss

Bli medlem

Publicistklubben har nyligen fördelat drygt två miljoner kronor i stipendier. Vill du i framtiden vara med och dela på dessa behöver du vara medlem.

Bli medlem