• Publicistklubben

Södra kretsen

STYRELSEN PK SÖDRA  2017-18:

Ordförande
Csaba Bene Perlenberg
Tel: 0763-46 76 67
csaba.perlenberg@gmail.com

Vice ordförande

Karin Arbsjö (samt PK Södras representant i Hiertanämnden)

Sekreterare

Åke Pettersson, ake.pettersson@comhem.se

Kassör/Skattmästare
Birgitta Piper, birgitta.piper@gmail.com

Platsansvarig
Pia Lobell, pia.lobell@skd.se

Infoansvariga

Matias Rankinen, matias.rankinen@sverigesradio.se

Elin Fjellman, Elinfjellman@yahoo.com

Erik Tjernström, erik@agnesfilm.se

Tf medlemsansvarig
Csaba Bene Perlenberg

Webbutsändningar
Erik Tjernström

Styrelseledamot

Pia Ljungkvist

Suppleanter

Anders Nilsson, Petter Larsson, Mona Masri, Teresa Lindstedt.

Revisorer

Leo Gullbring, Erik Olausson, Lotta Wendel, revisorssuppleant

 

Publicistklubben Södra finns också som sida på Facebook.com/pk.sodra och på Twitter/pksodra

Om Publicistklubben

PK:s viktigaste uppgifter är två: Att slå vakt om tryck- och yttrandefriheten och att främja debatt. Båda är lika viktiga. Du behöver PK, eftersom du och tusentals PK-medlemmar i hela landet skapar en konkret arena för det offentliga samtalet i Sverige. PK är en av de viktigaste platserna för det publicistiska samtalet.

Läs mer om oss

Bli medlem

Publicistklubben har nyligen fördelat drygt två miljoner kronor i stipendier. Vill du i framtiden vara med och dela på dessa behöver du vara medlem.

Bli medlem